Wspomożenie Wiernych - Ten tytuł Matki Bożej wprowadził do Litanii Loretańskiej papież Pius V po W zwycięstwie, jakie oręż chrześcijański odniósł nad Turkami w bitwie pod Lepanto (1571r.) Papież Pius VII ustanowił święto pod tą nazwą na dzień 24 maja, bo właśnie wtedy powrócił do Rzymu z więzienia, w jakim go trzymał Napoleon Bonaparte( 1814r.), witany entuzjastycznie przez wiernych. Biskupi polscy z prymasem kardynałem Stefanem Wyszyńskim wnieśli prośbę do Stolicy Apostolskiej o zatwierdzenie tego święta dla Polski, motywując swa prośbę szczególną potrzebą opieki kraju i narodu w czasach dla niego wyjątkowo trudnych.

Modlitwa do Matki Bożej

Pamiętaj o nas o najdobrotliwsza Panno Maryjo, że od wieków jeszcze nigdy nie słyszano ażeby kto uciekając się do Ciebie, Twej pomocy wzywając, Ciebie o przyczynę prosząc miał być przez Ciebie opuszczony. Ta nadzieją ożywiony uciekam się do Ciebie o Maryjo Panno nad Pannami Matko Jezusa Chrystusa. Przystępuję do Ciebie, biegnę do Ciebie, stawam przed Tobą jako grzeszny człowiek drżąc i wzdychając. O Matko Słowa Przedwiecznego racz wysłuchać mnie nędznego, który z tego padołu płacząc o pomoc woła. Bądź mi pomocą we wszystkich moich potrzebach teraz i zawsze, a osobliwie w godzinę śmierci. O Łaskawa, o Litościwa, o słodka Panno Maryjo przez twoje święte panieństwo, Niepokalane poczęcie o Najświętsza Panno Maryjo oczyść serce, ciało i dusze moją.

Amen.

opracowanie: ks. Grzegorz Kalbarczyk