Kościół św. Wawrzyńca w Głowaczowie został wybudowany przez księdza Stanisława Sikorskiego w latach 1956-1966 na gruzach dawnej świątyni, wysadzonej w 1944 r. przez hitlerowców.

Twórcą projektu jest inż. Władysław Pieńkowski. 9 września 1956 roku bp sandomierski Jan Kanty Lorek dokonał poświęcenia kamienia węgielnego, natomiast 10 sierpnia 1965 r. bp Walenty Wójcik poświęcił krzyże na odbudowanym kościele, a 23 października 1966 r. bp Piotr Gołębiowski dokonał poświęcenia nowej świątyni.

Trójnawowa budowla z granitu, betonu i szkła ma charakterystyczną bryłę, będącą efektem tworzenia nowego stylu narodowego w architekturze. Wewnątrz znajdują się oryginalne stacje drogi krzyżowej oraz boczne ołtarze w formie płaskorzeźb, przedstawiających patrona parafii św. Wawrzyńca oraz św. Józefa. W głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, zasłaniany obrazem św. Wawrzyńca. Na chórze znajdują się 18-głosowe organy zbudowane w 1978 r. przez zakład Włodzimierza Truszczyńskiego w Warszawie-Radości. W dzwonnicy zaś wiszą trzy dzwony: Wawrzyniec (duży), Maryja (średni) oraz Józef (mały). Według planu dzwonnica kościoła miała być dużo wyższa, jednak jej budowa nie została dokończona ze względu na brak pieniędzy, materiałów oraz brak zgody władz PRL.

opracowanie: Stanisław Soboń