Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy Świętej i  innych nabożeństw liturgicznych. Przed rozpoczęciem nabożeństwa lub mszy ministranci przygotowują się w miejscu zwanym zakrystią. Tam przygotowują księgi i naczynia liturgiczne, przebierają się w alby lub komże oraz odmawiają specjalne modlitwy.

Ministranci widywani są głównie w kościele, gdzie asystują kapłanom i sprawiają, że liturgia staje się piękniejsza. Obowiązkiem członka służby liturgicznej jest jednak życie z Bogiem, dawanie przykładu innym ludziom nie tylko w kościele podczas Mszy, ale w każdym aspekcie życia. Przynależność do służby liturgicznej jest czymś wyjątkowym, gdyż podczas Eucharystii, to właśnie ministranci spośród całej wspólnoty wiernych stoją najbliżej Boga.

Nasza głowaczowska wspólnota Służby Liturgicznej  Ołtarza liczy aktualnie ponad pięćdziesięciu członków. Większość to uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, ale we wspólnocie są też licealiści, studenci, a nawet dorośli. Najstarszym ministrantem jest Pan Jan Traczyk z miejscowości Lipa – urodził się w 1926 roku.

Poza asystowaniem podczas sprawowanych nabożeństw, członkowie spotykają się na zebraniach ministrantów, gdzie ustalają porządek asysty na świąteczne i niedzielne Msze Święte; czasami zajmują się też przygotowywaniem dekoracji i sprzątaniem kościoła.

Gdzie kończą się obowiązki, zaczynają się przyjemności. Ministranci jeżdżą na wspólne wycieczki, organizują ogniska, a także spotykają się na boisku, by pograć w piłkę. Co roku występują w Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów
w halowej piłce nożnej.

Na gruncie tej wspólnoty wrastają wspaniałe przyjaźnie, świadczące o tym, że wartości takie jak miłość, uczciwość, zaufanie i bezinteresowność są w życiu wielu ludzi bardzo istotne i choć nie zawsze łatwo jest się nimi posługiwać w życiu, to członkowie naszej wspólnoty starają się nimi kierować.

Wszystkich, którzy chcą bliżej poznać Boga, którzy chcą miło i pożytecznie spędzić czas oraz nawiązać nowe znajomości, serdecznie zapraszamy w nasze kręgi, niezależnie od tego jaką grupę wiekową reprezentują, bo na dołączenie do nas nigdy nie jest za późno!

opracowanie: Stanisław Soboń