Parafia pw. św. Wawrzyńca

ul. Plebańska 1, 26-903 Głowaczów

gmina Głowaczów, powiat kozienicki, woj. mazowieckie

tel. 48-623-18-30

Rys historyczny

Pierwotny kościół powstał około 1390 jako fundacja Jana Głowacza z Leżenic. Parafia Leżenice istniała w drugiej połowie XV w. Miała drewniany kościół. Z kolei kościół w Głowaczowie p.w. św. Wawrzyńca był drewniany i istniał w drugiej połowie XV wieku. Pod koniec tegoż wieku centrum ośrodka kościelnego zostało przeniesione z Leżenic do Głowaczowa. Ale parafia Leżenice przetrwała jeszcze do 1621 r. w dekanacie zwoleńskim, jako osobna obok Głowaczowa. Późniejsze źródła już jej nie podają. Kościół w Głowaczowie miał być położony na miejscu dzisiejszego cmentarza. Został on zniszczony w czasie wojen szwedzkich, a spłonął pod koniec XVI w. Potem powstał kościół murowany, który został rozbudowany w 1675 r. według projektu arch. Tylmana van Gameren, staraniem biskupa łuckiego Tomasza Leżeńskiego. Konsekracji tej świątyni dokonał 28 października 1745 r. bp Michał Kunicki, sufragan krakowski. W początkach XIX w. oceniano, że kościół był bliski zawaleniu. Przed I wojną światową ks. Wiktoryn Budziszewski myślał o powiększeniu kościoła według planów arch. Słomińskiego. Niemniej świątynia ta została doszczętnie zniszczona i spalona w latach 1944-1945. Podobnie zniszczone zostały zabudowania parafian. Obecny kościół zbudowano w latach 1958-1964/1966 według projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, staraniem ks. Stanisława Sikorskiego. 23 października 1966 r. został on konsekrowany przez bp Piotra Gołębiowskiego. Kościół jest murowany, powstał w stylu nowoczesnym jako neobazylikowy, trójnawowy.

Miejscowości należące do parafii

Bobrowniki, Cecylówka Głowaczowska, Chodków, Dąbrówki, Emilów, Głowaczów, Grabnowola, Helenów, Henryków, Ignacówka Bobrowska, Ignacówka Grabnowolska, Klementynów, Leżenice, Lipa, Lipska Wola, Łukawa, Łukawska Wola, Jasieniec, Józefów, Mała Wieś, Mariampol, Michałów, Miejska Dąbrowa, Moniochy, Podmieście, Rogożek, Stawki, Studnie, Zieleniec

Godziny Mszy świętych

Niedziele i święta: 8:30; 10:00; 11:30; 16:00

Święta zniesione: 8:30; 10:00; 16:00 lub 17:00

Dni powszednie: zgodnie z informacjami zamieszczonymi w gablocie przed kościołem

Odpusty

Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych - 24 maja

Św. Wawrzyńca - 10 sierpnia

Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu

środa po IV Niedzieli Wielkiego Postu

Księgi metrykalne

Księgi ochrzczonych od roku 1945

Księgi zaślubionych od roku 1945

Księgi zmarłych od roku 1945

Cmentarz

istnieje od XV wieku, obecny od 1814 roku

Kapłani pochowani na terenie parafii

ks. Wiktor Budziszewski

ks. Władysław Darciński

ks. Konstanty Kopczyński

ks. Adam Migdalski

ks. Mieczysław Ośka

ks. Eustachy Pińczewski

ks. Wincenty Wołosiewicz

ks. Jan Żelaśkiewicz

Proboszczowie parafii po roku 1945

ks. Adam Smoliński (1945-1951)

ks. Stanisław Sikorski (1951-1972)

ks. Adam Porębski (1972-1976)

ks. jan Żelaśkiewicz (1976-1992)

ks. Józef Tępiński (1992-2002)

ks. Franciszek Jakubiak - (2002-2012)

ks. Zdzisław Kałuziński - od 2012

ks. dr Zdzisław Kałuziński (święcenia kapłańskie - 03 czerwca 1976 r.)
dziekan dekanatu głowaczowskiego

Wikariusz

ks. Mariusz Parszewski

Z parafii pochodzą